چهارشنبه, 21 اسفند 1398 07:30

وردپرس و جوملا کدام بهتر است ؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(40 رای‌ها)

آیا سعی دارید برای راه اندازی وب سایت خود،  بین جوملا و وردپرس تصمیم بگیرید؟

 در حالی که دلایل خوبی برای استفاده از وردپرس وجود دارد ، ما می دانیم که وردپرس تنها سیستم مدیریت محتوا نیست که به شما در ایجاد یک وب سایت کمک می کند.ما در مورد هر سیستم مدیریت محتوا تحقیق خواهیم کرد و ایده های بهتری در مورد جوانب مثبت و منفی هر سیستم عامل ارائه می دهیم.

 

آیا می دانید WordPress بیش از 33٪ از کل وب سایت های سطح وب را شامل می شود؟

 

 

JOOMLA VS. WORDPRESS: معرفی و آنچه تعداد می گویند

هر دو وردپرس و جوملا سیستمهای مدیریت محتوای منبع باز هستند که بیش از 10 سال وجود دارند.

 

در ابتدا به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی در سال 2003 راه اندازی شد ، وردپرس اکنون یک سیستم مدیریت محتوای چند منظوره است که بیش از 33٪ از کلیه وب سایت های اینترنت را تأمین می کند (از جمله خیلی بیشتر از فقط وبلاگ ها). از نظر سهم بازار ، از بازار سیستم های مدیریت محتوا ، WordPress حتی 60 درصد از بازار غالب تر است.

 

جوملا در سال 2005 منتشر شد ، تقریباً به اندازه وردپرس قدیمی است. در پشت وردپرس ، جوملا دومین سیستم پرطرفدار مدیریت محتوا است که حدود 3٪ از کل وب سایت های اینترنتی را در خود جای داده و 5.4٪ بازار سیستم های مدیریت محتوا را در اختیار دارد.

 

در حالی که جوملا ، در حال حاضر ، هنوز هم تاج مقام دوم را حفظ می کند ، از سال 2010 سهم بازار آن در سیستم های مدیریت محتوا رو به کاهش است و سهم کلی آن در بازار وب سایت برای اولین بار در سال 2017 کاهش یافته است.

 

همه این حرفها را می زنیم - وردپرس به رشد خود ادامه می دهد ، در حالی که جوملا به آرامی در جهت مخالف حرکت می کند.

 

کدام یک از مهمترین مزایای WORDPRESS و JOOMLA چیست؟

اگر جستجوی جوملا در مقابل وردپرس را انجام دهید ، می توانید نبردهای ایدئولوژیک زیادی بین توسعه دهندگان در دو طرف طیف پیدا کنید. به طور کلی ، اینها برخی از متداول ترین دلایلی است که در هر طرف خواهید دید که چرا بهترین سیستم عامل:

 

مزایای WORDPRESS

سهولت استفاده - به طور کلی وردپرس ساده ترین استفاده از سیستم مدیریت محتوا محسوب می شود.

 

مناسبتر برای وبلاگ نویسی - وردپرس به طور مستقیم وجه تمایز بین "پست های وبلاگ" و "صفحات استاتیک" را ارائه

 می دهد ، در حالی که جوملا فقط شامل یک نوع "مقاله" است که می توانید با دسته بندی ها دستکاری کنید.

توسعه پذیری - وردپرس تاکنون بزرگترین اکوسیستم پلاگین ها و مضامین را دارد که باعث می شود سایت شما با انواع مختلفی از ویژگی های مختلف گسترش یابد.

پشتیبانی عالی جامعه - از آنجا که وردپرس بسیار محبوب است ، یافتن کمک از طریق اکوسیستم عظیم وبلاگ های شخص ثالث ، گروه های فیس بوک و توسعه دهندگان آسان است.

هزینه های پایین تر برای توسعه - این جامعه عظیم نیز بدان معنی است که شما معمولاً می توانید کار ارزان تر را توسعه دهید.

مزایای JOOMLA

مدیریت پیشرفته تر کاربر - جوملا سیستم پیشرفته تری برای کنترل دسترسی برای کاربران و مدیریت کاربر ارائه می دهد.

 

انعطاف پذیر برای انواع مختلف محتوا - مؤلفه ها و ماژول های جوملا کمی انعطاف پذیری بیشتری را برای نمایش انواع محتوای غیر استاندارد به شما می دهند.

پشتیبانی چند زبانه - جوملا دارای پشتیبانی چند زبانه در پایه خود است ، در حالی که وردپرس شما را ملزم به استفاده از یک افزونه شخص ثالث می کند.

قالب های چندگانه - جوملا به شما امکان می دهد از قالب های مختلف برای قطعات مختلف محتوا استفاده کنید ، در حالی که در وردپرس فقط می توانید از یک موضوع استفاده کنید.

توسعه دهندگانی بسیار زیادی برای جوملا در دسترس خواهید داشت که بسیاری از نیاز های شما را به عنوان افزونه های رایگان و تجاری از قبل طراحی و در اختیاز شما قرار خواهند داد. افزونه هایی مثل : پلاگین های بانکی برای اتصال سایت شما به حساب های بانکی و حساب های بانکی واسط، ایجاد فروشگاه های کاملا حرفه ای با قابلیت فروش محصولات فیزیکی و دیجیتال (به صورت دانلود فایل)، ایجاد فرم های مختلف به راحتی چند کیلیک ، گالری تصاویر و ایجاد بخش نمایش پروژه ها و ...

چگونه می توانید وب سایت خود را با JOOMLA و WORDPRESS گسترش دهید؟

هر دو جوملا و وردپرس انواع مختلف افزونه را ارائه می دهند که می توانید برای گسترش سایت خود استفاده کنید:

 

کارایی - وردپرس آنها را پلاگین می نامد ، در حالی که جوملا آنها را افزونه می نامد.

زیبایی شناسی - وردپرس آنها را به عنوان مضامین فراخوانی می کند ، در حالی که جوملا آنها را قالب می نامد.

بازار پسوند وردپرس از نظر تعداد مطلق بزرگتر است ، اما هر دو سیستم عامل از تنوع بالایی برخوردار هستند.

چگونه بسیاری از پلاگین ها و مضامین آیا WORDPRESS وجود دارد؟

در حال حاضر ، وردپرس دارای موارد زیر است:

 

54،000+ افزونه رایگان در دایرکتوری رسمی WordPress.org ، علاوه بر هزاران افزونه حق بیمه.

علاوه بر هزاران موضوع برتر ، 5000+ تم رایگان در دایرکتوری رسمی افزونه های WordPress.org.

 

چگونه بسیاری از برنامه ها و نمونه ها JOOMLA وجود دارد؟

در حال حاضر ، جوملا دارای موارد زیر است:

 

،000 8،000 افزونه در کتابخانه رسمی الحاق جوملا.

 

هیچ کتابخانه رسمی قالب جوملا وجود ندارد ، اما به راحتی یک جستجوی ساده در موتور های جستجو گر چون گوگل میتوانید به تعداد زیادی قالب های رایگان و تجاری دست پیدا کنید . ضمن اینکه تعداد زیادی فریمورک با قابلیت های خاص و ویژه برای جوملا وجود دارد که به صورت رایگان میتوانید دانلود کنید و قالب های شخصی خود را بسازید.

 

WORDPRESS و JOOMLA EQUALLY EFALLY ایمن هستند؟

نرم افزار اصلی هر دو امن است. علاوه بر این ، هر پلتفرم همچنین شامل افزونه ها یا پسوند های شخص ثالث برای اضافه کردن امنیت اضافی ، و همچنین سیستم های به روزرسانی با کاربری آسان برای کنترل پنل می باشد تا به روز رسانی همه چیز کمک کند.

 

امنیت WORDPRESS و JOOMLA

اگر به دنبال امنیت وب سایت جوملایی و وردپرسی خود هستید، باید این نکته را بدانید که هم جوملا و هم وردپرس هر از گاهی آپدیت هایی برای سیستم های مدیریت خود ارائه میدهند که اکثر تغییرات این نسخه های در جهت رفع باگ ها و رفع حفره های امنیتی هستند . جالب اینجاست که 84٪ از وب سایتهای به خطر افتاده جوملا در زمان آلودگی نرم افزارهای قدیمی منسوخ می کردند. پس این نکته بسیاری مورد اهمیت قرار خواهد گرفت که

"سیستم عامل ها ناامن نیستند. بلکه سیستم عامل های قدیمی منسوخ نا امن هستند. "

در هر دو سیستم مدیریت محتوا جوملا و وردپرس ، نیاز هست قبل از انجام بروز رسانی سیستم مدیریت محتوا ، از وب سایت خود نسخه ی پشتیبان تهیه نمایید تا در صورتی که پس از بروزرسانی وب سایت شما به دلیل بروز نبودن برخی پلاگین ها و افزونه ها دچار مشکل شد ، به راحتی وب سایت را به حالت قبل برگردانید .

جمع بندی :

به واقع نمی توان هیچ یک از سیستم های مدیریت محتوای وردپرس و جوملا را بدون در نظرگرفتن موضوع و هدف ایجاد وب سایت  برتر دانست، صحبت های زیادی در مورد استفاده از سیستم مدیریتی خاص برای سئو بهتر زده می شود که جنبه ی علمی و عملی ندارد، شما با هر سیستم مدیریت محتوایی وب سایت خود را ایجاد کنید پلاگین ها و افزونه هایی وجود دارد که برای ارتقا رتبه سئو شما کمک شایانی خواهند کرد. ضمن اینکه طراحی قالب و محتوای وب سایت هم از جمله فاکتور های تاثیر گذار در سئو سایت می باشند

در صورتی که سوال و یا تجربه ی خاصی لطفا دارید با ما درمیان بگذارید !

 

مسعود معمارنژاد

خواندن 771 دفعه
مسعود معمارنژاد

از سال 1388 طراحی وب سایت های استاتیک را آغاز کردم و به مرور با توجه به گسترش استفاده از وب سایت های داینامیک (پویا) طراحی در این بخش را به صورت کاملا حرفه ای انجام داده ام . در مدت این چند سال کلاس های آموزشی خصوصی و نیمه خصوصی زیادی  در زمینه طراحی وب سایت برگزار کرده ام. در حال حاضر مجموعا پشتیبان و مدیر حدود 30 وب سایت در زمینه های مختلف هستم. 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.